Ekspedycja – propozycja programowa na rok 2017/2018


Wystartowały zgłoszenia do realizacji naszej propozycji programowej na rok 2017/2018 pt. „Ekspedycja”.

Pobierz broszurę informacyjną

Zgłoś się do realizacji propozycji

Tym razem propozycja składa się tylko z jednej misji.

Zadanie drużyny polega na przeprowadzeniu ekspedycji – czyli wyprawy, w ramach której rozpracujecie wybraną lokalną zagadkę historyczną. Celem waszych poszukiwań może być na przykład ustalenie i zbadanie dokładnego miejsca ważnego wydarzenia, które rozegrało się w pobliżu waszej miejscowości, odnalezienie nieznanych dotąd materialnych pamiątek dawnych dziejów czy dotarcie do nowych faktów związanych z ważną postacią z lokalnej historii. Ważne, żeby dążyć do odkrycia – próbować dotrzeć do miejsc, rzeczy i informacji, których nie znajdziemy w popularnych opracowaniach czy artykułach prasowych.

Czas realizacji zadania nie jest z góry określony – może ono wypełnić weekendową wycieczkę, a może trwać wiele miesięcy, objąć szereg zbiórek, biwaków, rajdów i stać się głównym motywem rocznego planu pracy drużyny. Ekspedycja będzie dotyczyła waszej miejscowości i okolic, nie jesteście więc ograniczeni wyzwaniami logistycznymi związanymi z organizacją podróży i noclegów: do przemieszczania się wystarczą rowery, a poszukiwania będzie można przerwać w każdym czasie, żeby wrócić na noc do domów i kontynuować wyprawę następnego dnia.

We wstępie celowo mówimy o „rozpracowaniu”, a nie „rozwiązaniu” – bo definitywne rozwiązanie zagadki często może się okazać niemożliwe. Podążając jednak ku jej rozwikłaniu, poznamy wiele wciągających opowieści, ciekawych postaci, niezwykłych miejsc oraz przedmiotów, które były świadkami historii – tej wielkiej i tej mniejszej, lokalnej. Słowem – poznamy od podszewki naszą małą ojczyznę. A to jest prawdziwa wartość tego projektu.