Często zadawane pytania (z maili, Facebooka, bezpośrednich rozmów)

1. Czy możemy realizować misje jako patrol zadaniowy, składający się z wędrowników dwóch drużyn? Czy w związku z tym ewentualny tytuł „Drużyny Odkrywców” zdobędą obie drużyny, czy tylko poszczególne osoby, biorące czynny udział w realizacji projektu?

Tytuł „Drużyny Odkrywców” przyznawany jest drużynie – takiej figurującej w elektronicznej ewidencji ZHP. Jeśli planujecie wykonywanie misji wspólnie z inną drużyną, obie drużyny powinny się zarejestrować do zdobywania tytułu i Pierścienia Odkrywców.

Trzeba tylko pamiętać o jednym: choćby na co dzień wykonywaniem misji zajmowała się niewielka grupa, przy ich ocenie będziemy zwracać uwagę na to, czy propozycja „Odkrywcy źródeł” zmieniła coś w życiu całej drużyny. Warto więc w jakimś zakresie zaangażować w wykonywanie misji wszystkich jej członków, a ich realizację relacjonować na bieżąco na fan page’u drużyny.

Natomiast indywidualnym osobom Pierścień Odkrywcy przyznawany jest tylko w wypadku instruktorów i wędrowników pełniących funkcje instruktorskie. Oni wykonują inne zadania, zwykle jako członkowie Kadry PRO.

2. W zasadzie moglibyśmy zrealizować wszystkie misje, ale chcielibyśmy skupić się jedynie na 4, które chcemy zgłosić. Gdybyśmy jednak nie zdołali zrealizować wszystkich zgłoszonych misji – poniesiemy jakieś konsekwencje?

Nie. Po wyborze misji będzie je można modyfikować, rezygnując z jednych i „dobierając” inne.

3. Zastanawiamy się nad realizacją propozycji programowej „Leśne Plemiona”. Czy w takim wypadku będziemy mogli uczestniczyć w „Odkrywca źródeł”?

Tak. Nie ma żadnych przeszkód w korzystaniu z innych propozycji programowych, a nawet  w uczestnictwie w innych ruchach programowo-metodycznych. Przeciwnie, łączenie różnych propozycji może prowadzić do powstania ciekawych, wartościowych programów.

4. Kiedy najwcześniej możemy rozpocząć realizację misji?

Choćby natychmiast po zgłoszeniu – szkoda czasu! 🙂 Jedyne ograniczenie w ciągu roku wiąże się z czerwcem – do 31 maja trzeba przesłać wszystkie materiały z misji wykonanych w ciągu roku, a wyniki ich oceny będą dopiero w lipcu i wtedy też uruchomią się zgłoszenia na kolejny rok.

5. Czy szczep może należeć do PRO?

Członkostwo w ruchu mogą uzyskać tylko instruktorzy, wędrownicy pełniący funkcje instruktorskie oraz podstawowe jednostki organizacyjne. Szczepy i związki drużyn nie mają takiej możliwości, ale jest możliwe,  by wszystkie jednostki wchodzące w skład szczepu należały do ruchu i miały prawo noszenia Pierścienia Odkrywcy. W sprawie wspólnego wykonywania misji → patrz pytanie 1.

6. Czy za Pierścień Odkrywcy trzeba zapłacić?

Tak. Nabycie pierścienia jest płatne. Pierścienie (zarówno brązowe przeznaczone dla drużyn, jak i srebrne przeznaczone dla Instruktorów PRO) są do nabycia w składnicy 4 Żywioły.

7. Czy do udziału w „Odkrywcach źródeł” może się zgłosić jednostka, która obecnie jest jeszcze drużyną próbną?

Nie ma przeszkód, żeby drużyna próbna zgłosiła się do realizacji „Odkrywców źródeł”. Ważne, żeby w momencie składania materiałów z wykonania misji (najpóźniej 31 maja) okres próbny był już zakończony.