LIST PRZEWODNICZĄCEGO


12309750_988488087890734_8318080213220240716_oPrzewodniczący PRO skierował list do drużyn realizujących „Czas odkrywców”. Poniżej prezentujemy jego treść.

Druhny i Druhowie – drużynowi jednostek uczestniczących w „Czasie odkrywców”!

Raz jeszcze w imieniu kierownictwa PRO witam wszystkich na pokładzie! smile emoticon Czeka nas kilka miesięcy niezwykłych przygód, po których – mam nadzieję – wszyscy będziemy nosić na chustach Pierścień Odkrywcy.

Tymczasem przekazuję Wam kilka informacji, których dotyczą pytania najczęściej zadawane przez drużynowych.

I. NIE CZEKAJCIE NA MENTORA

Każdej jednostce realizującej misje „Czasu odkrywców” zostanie przydzielony mentor – doświadczony instruktor, który może Wam podpowiadać, wyjaśniać wątpliwości, przypominać o ważnych zasadach i terminach. Mentorzy sami się z Wami skontaktują na pewnym etapie i na pewno odniesiecie wiele korzyści ze współpracy z nimi. Nie będą Was jednak „prowadzić za rękę” ani mówić, co macie robić. Kontakt z mentorem nie jest więc wymagany, żeby rozpocząć (czy nawet zakończyć) realizację misji. Nie oglądajcie się zatem na mentorów – zaczynajcie działania wtedy, kiedy Wam to odpowiada.

Ze względu na dużą liczbę zgłoszonych jednostek, ostatnich mentorów przeszkolimy dopiero w najbliższych tygodniach, a ich kontakt z drużynami nastąpi około połowy grudnia. Nie należy się zatem niecierpliwić.

Jeśli do tego czasu będziecie mieli jakieś pytania – piszcie na odkrywcy@zhp.pl.

II. RAJD ODKRYWCÓW

Największa impreza naszego ruchu – Rajd Odkrywców 2016 zapowiada się również na największe przedsięwzięcie Harcerskiego Lata 2016. To impreza, jakiej jeszcze nie było: pierwszy w Polsce rajd organizowany w konwencji „sandbox”, czyli piaskownicy, znanej fanom niektórych gier komputerowych, np. „Heroes of Might and Magic”. Wyobraźcie sobie kwadrat o bokach 50 na 50 km. Na 5 dni stajecie się bohaterami, którzy poruszają się po tym terenie i uwaga: to Wy decydujecie, gdzie spędzacie noce i w jakim kierunku udajecie się każdego dnia. Na tym terenie macie do dyspozycji 33 szkoły, w których możecie nocować. Wybierając miejsce następnego noclegu, nie musicie podążać do najbliższej szkoły – jednego dnia możecie pokonać nawet do 70 km, korzystając z dostępnych środków transportu, np. z linii kolejowej przecinającej obszar rajdu.

Rajd ma postać gigantycznego LARP-a, a wokół każdego miejsca noclegowego zbudowana jest mikrofabuła – mikrofabuły są od siebie niezależne, ale dostrzeżenie pewnych powiązań między nimi może Wam czasami przysporzyć korzyści. Na całym tym terenie możecie przeżywać fabularne przygody, poszukiwać cennych przedmiotów, zdobywać mapy i wymieniać się wiedzą z innymi uczestnikami. Oczywiście Ci, którzy wolą tradycyjny model rajdu mogą skorzystać z gotowej trasy, w ramach której wszystkie noclegi są z góry określone.

Ten wyczyn nie zostanie już powtórzony, a następne edycje rajdu będą wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli nie chcecie, żeby ominęła Was ta wyjątkowa okazja, to już dziś rezerwujcie sobie termin 3-7 lipca 2016.

Drużyny realizujące „Czas odkrywców” nie mają obowiązku udziału w rajdzie, ale mają pewien przywilej: o terminie rozpoczęcia zgłoszeń dowiecie się wcześniej, niż wszyscy pozostali członkowie ZHP. To zwiększa szanse na zniżkową stawkę wpisowego, która jest przewidziana dla pierwszych zgłoszonych drużyn.

III. WARSZTATY „DRUŻYNA PRO”

W dniach 8-10 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbędą się organizowane przez nasz ruch warsztaty dla drużynowych i instruktorów „Drużyna PRO”, stanowiące okazję do zdobycia „ponadstandardowej” wiedzy i umiejętności przydatnych w prowadzeniu drużyny – takich, o które trudno na zwykłych harcerskich kursach i szkoleniach albo występują tam na tylko na podstawowym poziomie – m. in. w zakresie budowania programów pracy, przywództwa, komunikacji i rozwoju zespołu, pozyskiwania środków, a także kompetencji pożądanych w pozaharcerskim życiu, np. w zakresie zarządzania swoim e-wizerunkiem czy „sprzedawania” swojego harcerskiego doświadczenia na rynku pracy.

W gronie prowadzących zajęcia zdecydowaną większość stanowią osoby spoza organizacji. W czasie edycji z 2015 r. był to m. in. dziennikarz „Teleexpressu”, radca prawny, konsultanci HR z dużych firm doradczych, psychologowie, trenerzy, liderzy projektów w innych organizacjach pozarządowych. Warsztaty będą też okazją do spotkania z przedstawicielami władz ZHP i uczestnictwa w dyskusjach w sprawach ważnych dla Związku.

Przedstawiciele jednostek realizujących „Czas odkrywców” nie mają obowiązku udziału w warsztatach, ale są w pewien sposób uprzywilejowani: o zapisach na warsztaty dowiecie się tydzień wcześniej, niż wszyscy pozostali członkowie ZHP. To zwiększa szanse na udział (w 2015 r. chętnych było trzykrotnie więcej, niż miejsc).

Udział w warsztatach i rajdzie nie jest obowiązkowy, ale są to największe spotkania Programowego Ruchu Odkrywców i świetna okazja do wzajemnego poznania się oraz wymiany doświadczeń. M. in. na warsztatach zostaną zaprezentowane najciekawsze pomysły i działania drużyn w ramach „Czasu odkrywców”.

IV. DOKUMENTOWANIE WYKONANIA MISJI

Wykonanie misji dokumentujemy w dwóch formach:

1) na fan page’u drużyny (lub jednostki nadrzędnej) na Facebooku, oznaczając posty (koniecznie!) hashtagiem ‪#‎ruchPRO‬ (i tylko takim, nie tworzymy nowych hashtagów, np. ‪#‎czasodkrywcow‬), ewentualnie na zwykłej stronie internetowej – tu forma udokumentowania jest dowolna, ważne, żeby pokazać, co robicie i w jaki sposób angażuje to drużynę; mile widziane są przede wszystkim materiały fotograficzne i filmowe;

2) za pośrednictwem aplikacji, która w styczniu pojawi się na stronie odkrywcy.zhp.pl – tam dla każdej misji trzeba będzie załadować ściśle określony materiał – np. dla questingu tylko quest w formacie PDF, dla geocachingu tylko linki do informacji o nowo założonych skrzynek w serwisie Opencaching.pl lub Geocaching.com, dla Otwartych zabytków – tylko linki do Waszych opracowań w serwisie Otwartezabytki.pl (jakie materiały trzeba będzie przesłać, piszemy na końcu każdej podstrony o danej misji w serwisie odkrywcy.zhp.pl > Czas odkrywców).

V. PIERŚCIEŃ ODKRYWCY

Pierścienie Odkrywców będziemy uroczyście wręczać w dwóch turach: pierwsza w czasie warsztatów „Drużyna PRO” w Warszawie (8-10.04.2016 – dla tych, którzy zakończą realizację misji do końca lutego), druga w ramach finału Rajdu Odkrywców 2016 w Lidzbarku Welskim (7.07.2016). Kto nie będzie uczestniczył w żadnym z tych wydarzeń, będzie mógł otrzymać pierścienie i dyplom drogą pocztową.

Jeden pierścień kosztuje 13 złotych, zamówienia będziemy przyjmowali w ramach aplikacji do przesyłania materiałów z wykonanych misji.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie,

hm. Maciej Młynarczyk

przewodniczący
Programowego Ruchu Odkrywców