Podsumowanie Szczytu PRO 2018


2-4 marca to czas Szczytu PRO 2018, czas, kiedy to kadra Programowego Ruchu Odkrywców ma szansę spotkać się, by wspólnie pochylić się nad zadaniami ruchu. Ten weekend to również nieustanna integracja, bez której współpraca byłaby niemożliwa. Uczestnicy poza wymianą pozytywnej energii wymieniali się doświadczeniem i pomysłami.

W piątkowy wieczór zajęcia na temat „Co musisz wiedzieć o swoich sąsiadach” poprowadził przewodniczący PRO hm. Maciej Młynarczyk. Przedstawił on historię i bohaterów poszczególnych państw oraz skonfrontował stereotypy z prawdą. Nie zabrakło również ciekawostek, które rozbudziły ciekawość słuchaczy.

Kolejny dzień zaczął się grą miejską, z której zdjęcia możecie obejrzeć na fanpage’u PRO. Po powrocie na teren szkoły uczestniczy Szczytu podzieli się na grupy, tj. mentorzy i przedstawiciele Drużyn Odkrywców i drużyn kandydackich, wizjonerzy i inicjatorzy, zespół promocji, organizatorzy RO18, mentorzy. Każda z ekip intensywnie pracowała nad  danymi zagadnieniami.

Sobota to również wizyta Naczelniczki ZHP, hm. Anny Nowosad, która jako gość honorowy przeprowadziła dyskusję pt. „Polska-Ukraina. Skauting ponad granicami. Miejsce dzieci imigrantów  w ZHP”. Każdy miał możliwość wyrażenia swojego zdania, dzięki czemu wywiązała się interesująca rozmowa o roli harcerstwa na płaszczyznach poruszanego tematu. Po jej zakończeniu wszyscy instruktorzy i wędrownicy ochoczo stawali do zdjęć z druhną Naczelniczką, która równie chętnie jak oni uśmiechała się do obiektywu aparatu.

Ambitna kadra Programowego Ruchu Odkrywców, aby maksymalnie wykorzystać czas, nie poprzestała tylko na dotychczasowych działaniach. W późnych godzinach wieczornych odbyły się spotkania Konwentu i Rady Programowej PRO, komendy RO18 oraz zespołu promocji.

Ostatniego dnia Szczytu obyło się Forum PRO, podczas którego nasza kadra miała okazję posłuchać od przedstawicieli drużyn o realizacji propozycji programowej.  Tematem forum były również najbliższe działania naszego ruchu.

Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu, warsztaty wokół kaszubskiej kultury poprowadził p. Wojciech Chylewski – instruktor i choreograf tańca ludowego. Dzięki interakcji z uczestnikami, harcerze nie odjechali do domów pozbawieni energii. Wręcz przeciwnie, nastroje były tak przednie, że żal było się żegnać.

 

Autor: Weronika Małachowska