Programowy Ruch Odkrywców

czyli Programowy Ruch Odkrywców, to najnowszy ruch programowo-metodyczny w ZHP. Ma charakter ogólnopolski, zajmuje się odkrywaniem i promowaniem dziedzictwa narodowego oraz wychowaniem obywatelskim.

Ruch działa w cyklach rocznych, w każde wakacje publikując nową propozycję programową. Zainteresowanym drużynom zapewnia wsparcie doświadczonych instruktorów, możliwość wymiany doświadczeń z innymi drużynami, a także uczestnictwa w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalistów z różnych dziedzin.

SONY DSC

W lipcu ruch organizuje Rajd Odkrywców – pięciodniową wakacyjną wędrówkę, pełniącą rolę terenowego laboratorium odkryć i innowacyjnych metod harcerskiej pracy, które uczestnicy testują w czasie rajdu, a następnie mogą wzbogacić nimi śródroczną pracę swoich drużyn.

Zdobycie miana Drużyny Odkrywców jest równoznaczne z uzyskaniem prawa noszenia na chustach metalowego Pierścienia Odkrywcy oraz członkostwa w Programowym Ruchu Odkrywców. Z udziału w PRO można w każdym czasie zrezygnować, a chętni mogą pozostać w ruchu, realizować kolejne misje, pnąc się w górę w rankingu drużyn i osiągając wyższe poziomy zaawansowania, które otwierają drogę do następnych zadań, dedykowanych doświadczonym członkom ruchu.

Członkostwo w PRO mogą uzyskiwać nie tylko jednostki organizacyjne, ale również instruktorzy i wędrownicy pełniący funkcje instruktorskie – włączając się w działania ruchu na poziomie centralnym (termin zgłoszeń – do 6 września). Po zrealizowaniu zadań okresu próby zyskują prawo noszenia srebrnego Pierścienia Odkrywcy.

Uczestnictwo w działaniach Programowego Ruchu Odkrywców nie stoi na przeszkodzie udziałowi w innych ruchach programowo-metodycznych i korzystaniu z innych propozycji programowych.

W oficjalnych dokumentach ZHP oraz w materiałach kierowanych na zewnątrz PRO występuje jako Ruch Programowo-Metodyczny ZHP „Liga Odkrywców”.