Szczyt PRO

Szczyt PRO – relacja uczestniczki

W informatorze, który dostał każdy z uczestników napisano: Będzie to również czas propagowania ważnych idei, odkrywania bogatych źródeł naszego kulturowego dziedzictwa oraz wspólnego zastanawiania się nad przyszłością naszego ruchu, a także – razem z Druhną Naczelniczką – o najważniejszych sprawach ZHP. No dobrze, a jak wyglądało to ze strony uczestnika, konkretniej, przedstawicielki Drużyny Odkrywców?

Przede wszystkim świetnie zorganizowane zajęcia zapoznawczo-integracyjne. Zaraz po nich na twarzach uczestników można było zobaczyć szeroki uśmiech. Sama, osobiście, dzięki nim poznałam wspaniałych ludzi, otwartych i pozytywnie nastawionych do świata. Następnie miejsce miała debata na temat wyników badania Harcerskiego Instytutu Badawczego na temat przestrzegania przez harcerzy 10 punktu Prawa Harcerskiego. Uczestnicy Szczytu jako pierwsi w Polsce mieli okazję zapoznać się z nimi, a następnie wypowiedzieć się na ich temat. Mówiono o przyczynach, ewentualnych skutkach zmienienia ostatniego punktu prawa, ale także o osobistych wrażeniach i przykładach z życia. Bardzo inspirująca była wypowiedź Druhny Naczelniczki hm. Małgorzaty Sinicy, która opowiadała o jej stosunku do przestrzegania prawa. Fascynująca nie była tylko różnorodność wypowiedzi, ale też sam kontrast światopoglądowy między wędrownikiem a instruktorem starszym stażem. Jednego jestem pewna: każdego z nas tam siedzących debata skłoniła do głębszych przemyśleń.

Następnego dnia przygotowano dla nas grę kulturoznawczą w Muzeum Polin. Zacznijmy od tego, że nazwa ta wydawała mi się zupełnie obca. Dopiero po wpisaniu tego hasła do wyszukiwarki, gdy wyskoczyło mi takie oto zdanie: Muzeum Polin jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia, pomyślałam, że będzie to niezwykła przygoda. I tak było. Sam budynek z zewnątrz robi ogromne wrażenie, wewnątrz natomiast doświadczyliśmy czegoś niezwykłego. Była to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności, w którą wpleciona była gra z dopisaną historią, a także odrobina rywalizacji. Mimo że mój patrol nie wygrał, satysfakcja z rozwiązania zagadki była nie do opisania.

Podczas Szczytu dowiedziałam się nie tylko o wiele więcej (dzięki warsztatom, ale też innym przygotowanym przez organizatorów zajęciom) na temat samego działania Programowego Ruchu Odkrywców, ale także poznałam mnóstwo inspirujących, młodych ludzi, z którymi mam nadzieję spotkać się jeszcze raz na swojej harcerskiej ścieżce. Było to niezwykłe doświadczenie, które pogłębiło moje przekonanie, że bycie członkiem ruchu PRO to coś naprawdę wielkiego.

Julia Jaworska

12 Przyparafialna Wielopoziomowa