Inspiracje

Dokonaliście już przełomowego odkrycia? Znaleźliście pozostałości grodziska, rozwiązaliście nurtującą wszystkich mieszkańców od lat tajemnicę lub (po prostu) zgłębiliście historię swojej miejscowości? W czasie Ekspedycji z pewnością przeżyliście wspaniałą przygodę przy okazji zdobywając wiedzę i poznając ciekawych ludzi. Nie trzymajcie tego w ukryciu! Pokażcie nam jakie efekty może przynieść wykonana przez drużynę wyprawa.

Jak przedstawić towarzyszące Wam emocje, wielkie odkrycia i ślepe uliczki w drodze do poznania prawdy? Zobacz jak zrobili to inni – zainspiruj się!

Jeżeli gdzieś w mroku czasu czai się tajemnica, prędzej czy później wyruszy ku niej ekipa programu „Było…nie minęło”. Każdy odcinek to dwadzieścia parę minut ciekawie opowiedzianej historii. Rozpoczynając od poszukiwań, spotkań z ludźmi, rozmów… kończąc na podsumowaniu wyprawy i tego, jakie przyniosła efekty. Program był emitowany co tydzień w TVP Info, obecnie w TVP Historia i TVP Regionalna.

Ciekawie, rzeczowo i zwięźle przedstawione są dzieje grobowca rodzinny pruskiego rodu von Fahrenheid. Jest to tajemnicza piramida ukryta w mazurskich lasach, we wsi Rapa. Budowla wciąż budzi ciekawość przede wszystkim ze względu na kształt, którym przypomina starożytne egipskie piramidy. Krótki, bo niespełna 7-minotowy film zawiera mnóstwo potwierdzonych faktów – o członkach rodu, miejscu posadowienia budowli, jej architekturze, związkach z piramidami egipskimi.. Jest to jeden z odcinków programu Enigma publikowanego na stronie Wirtualnej Polski – WP telewizja.

Będąc w klimacie piramid… i pokazując, że odkrycia mogą prowadzić nie tylko ekipy telewizje, przedstawiamy kolejny reportaż dotyczący jednych z najstarszych europejskich piramid. Znajdujące się w środkowej części Polski budowle są dwa razy starsze niż Stonehenge! Jakie miały znaczenie i kto je zbudował? Koniecznie musicie zobaczyć ten niezwykle energiczny film z jego charyzmatycznym prowadzącym. Ciekawe grafiki, efekty dźwiękowe, wprowadzony humor i pomysł na ten film sprawia, że ogląda się go z wyjątkowym zainteresowaniem.

Co jeśli narracja nie jest naszą mocną stroną? Mamy wiele do przekazania, bogate materiały filmowe i problem nie dający się zamknąć w paru prostych słowach. Lepiej go pokazać, licząc na to, że przeczytane będzie automatycznie lepiej zapamiętane. Na taki pomysł wpadli archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odkryli oni unikatową konstrukcję kamienną – pozostałości monumentalnego muru obronnego, pochodzącego sprzed ponad trzech i pół tysiąca lat. Jest to najstarszy przykład architektury kamiennej w Polsce, pod względem rozwiązań konstrukcyjnych nawiązujący do budownictwa z początków epoki brązu w basenie Morza Śródziemnego.

„Każdy ma historię do opowiedzenia. Wykorzystaj moc map, aby opowiedzieć swoją” Atrakcyjnym sposobem przedstawienia kolejnych etapów Waszych odkryć jest stworzenie Story Map. To dostępne dla wszystkich użytkowników (po zalogowaniu na stronie) narzędzie stworzone przez

firmę Esri – jednego ze światowych liderów oprogramowania GIS. Polecane do naszych celów są szczególnie dwa rozwiązania: Story Map Tour, które nadaje się idealnie do przedstawienia na mapie lokalizacji miejsc wraz ze zdjęciami i krótkimi podpisami oraz Story Map Journal – lepiej prezentujący dłuższe teksty na panelu bocznym, nie zaciemniając treści mapy. W etykiecie obiektu można zawrzeć zarówno tekst, zdjęcie, film czy link odsyłający do innej strony (np. Waszego reportażu umieszczonego w serwisie Youtube). Wydaje się skomplikowane? Nic bardziej mylnego. Aplikacja prowadzi krok po kroku, wskazując jaką treść należy umieścić w danym momencie. Ponadto Esri przygotowało szczegółowe tutoriale (w języku angielskim) i udostępnia liczne, tworzone zarówno przez zespół Esri, jak i użytkowników- przykłady Story Map, na których można się wzorować i czerpać ciekawe rozwiązania.

Samouczki:

Przykłady:

Chcesz pokazać jak wyglądało miasto 200 lat temu? Czy idąc do szkoły mijasz te same budynki i kamienice. Może istniały obiekty, których już nie ma… a może w pewnych miejscach działy się rzeczy, których nikt by się nie spodziewał. Spacer po Rockville daje taką możliwość. Na mapie widzimy lokalizacje obiektów, ich dawny wygląd i krótki opis – zawierający także link do strony, na której znajduje się więcej informacji o budynku.

Możesz przedstawić swoją drogę poszukiwań od punktu A do Z i zawrzeć w niej wszystkie tropy, dokumenty i poszlaki. Możesz zaprojektować innym ścieżkę zwiedzania miejscowości. Możesz.. wykorzystać Story Map jak tylko zechcesz! Ogranicza nas wyobraźnia.

Praktyczne zastosowanie narzędzia znalazło miejsce podczas Nocy Muzeów organizowanej we Wrocławiu w 2015r. Organizatorzy na planie miasta zaznaczyli punkty dostępne w czasie wydarzenia. Kolory pinezek odpowiadały rodzajowi atrakcji – muzeum, galeria czy centrum kultury. Po kliknięciu na nią uzyskujemy nazwę obiektu, zdjęcie, godziny otwarcia, opis oraz link kierujący na podstronę wydarzenia.

Nie potrafisz zamknąć myśli w kilku słowach? Chcesz przekazać więcej informacji? Dobrym rozwiązaniem będzie Story Map Journal. Zobacz jak opowiedziana jest historia życia Kopernika. W panelu bocznym znajduje się obszerny tekst, a na mapie zaznaczone są opisywane miejsca. Po kliknięciu na nie zobaczysz zdjęcie oraz dodatkowy, krótki podpis. W panelu przewijasz historię, przechodzisz do kolejnych rozdziałów. Wraz z nimi zmienia się widok mapy i umieszczone na niej etykiety.