Luter2017


 

1517 rok. Marcin Luter przybija do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 tez, które symbolicznie rozpoczynają reformację. Dokładnie dziś mija 500 lat od tego wydarzenia! W związku z tym zachęcamy Was do sprawdzenia jak ewangelicy zaistnieli w Waszych lokalnych społecznościach! Oto sposoby:

 
I. Polak. Ewangelik./ Polka. Ewangeliczka.
Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielu ewangelików miało znaczny wpływ na kształt naszej historii. Odnajdźcie w dziejach swojej małej ojczyzny Polaków – ewangelików i Polki – ewangeliczki. Poznajcie ich przeszłość i zlokalizujcie związane z nimi miejsca. Między 31 października a 30 listopada umieśćcie na swoim fanpage’u (bądź w innym medium społecznościowym) ich zdjęcia/wizerunki z podpisem “Polak. Ewangelik.” bądź “Polka. Ewangeliczka.” (korzystając z szablonu dostępnego do pobrania na stronie odkrywcy.zhp.pl/luter2017), zdjęcia związanego z nimi miejsca oraz kilka zdań ich życiorysów. Koniecznie oznaczcie je #Luter2017 i #ruchPRO! 

Pobierz szablony

  
II. Fotografia porównawcza
Sprawdźcie jak przestrzeń kształtowana niegdyś przez ewangelików zmieniła się na przestrzeni lat, dekad czy wieków. Odnajdźcie stare zdjęcia swojej okolicy przedstawiające miejsca związane z ewangelikami (np. kościoły, cmentarze ale też siedziby ewangelickich instytucji) i sprawdźcie jak wyglądają dzisiaj. Zestawcie ze sobą oba zdjęcia (przykład poniżej)  i zaprezentujcie szerszemu gronu – umieśćcie je na swoim fanpage’u (bądź w innym medium społecznościowym) i oznaczcie #Luter2017 i #ruchPRO. 

 

Źródło: naszemiasto.pl (https://dnm.ppstatic.pl/kadr/k/r/ff/68/579a51f50b0d1_o,size,933×0,q,70,h,6f961e.jpg)

 

 

Źródło: kochamwroclaw.pl (http://kochamwroclaw.pl/wp-content/uploads/PSX_20160617_174200-2.jpg)

 

 

Za zadanie Luter2017 można uzyskać maksymalnie 40 punktów. Zadanie dostępne jest dla wszystkich jednostek podstawowych ZHP i innych organizacji harcerskich i skautowych – także tych, które dotąd nie realizowały propozycji programowych Programowego Ruchu Odkrywców.
Jedna postać i miejsce z zadania 1. bądź jedno miejsce z zadania 2. to maksymalnie 20 punktów. Pamiętajcie by przed 30 listopada dodać raport na stronie raporty.odkrywcy.zhp.pl.
Jak zdobyć punkty?
 

  • Zgłoście się w formularzu: https://goo.gl/xxoNrp
  • Wykonajcie zadanie.
  • Jeśli byliście już zgłoszeni do “Czasu odkrywców” lub “Odkrywców źródeł” skorzystajcie ze swoich kont  i po zalogowaniu w witrynie raporty.odkrywcy.zhp.pl i przejdźcie do ekranu dodawania raportu z zadania Luter2017
  • Jeśli nie realizowaliście “Czasu odkrywców” ani “Odkrywców źródeł” w ciągu 3 dni od wysłania zgłoszenia na podany w formularzu adres mailowy otrzymacie dane do logowania w witrynie raporty.odkrywcy.zhp.pl. Zalogujcie się i w zakładce menu “dodaj raport” wybierzcie zadanie “Luter 2017”.
  • Oznaczcie miejscowość, w której wykonywaliście zadanie i dodajcie powstałe materiały w przeznaczonych do tego polach.
  • Pamiętajcie, że w razie pytań bądź utknięcia w martwym punkcie możecie zwrócić się do naszych mentorów pod adresem [email protected]
 
       Powodzenia!