Akcja “Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства”


Akcja “Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства”

Czym jest akcja „Płomień Braterstwa”?

14 sierpnia o godzinie 18:00 w całym kraju Polacy i Ukraińcy spotkają się na placach, deptakach i skwerach, by pokazać, że jesteśmy dla siebie ważni, jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, szanujemy się nawzajem i razem wspieramy walkę Ukrainy w obronie jej niepodległości.

Akcja „Płomień Braterstwa” zaczęła się od wspólnych spotkań, organizowanych co roku przy grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w 1920 r. ramię w ramię z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy.

Dziś, po ponad 100 latach, naszą rzeczywistość definiuje nowa wojna, w której Ukraina bohatersko broni granic wolnego świata, a Polacy świetnie zdają egzamin z sąsiedzkiej solidarności. To, co się wydarzyło między nami po 24 lutego, nie ma precedensów w dziejach. Nie da się tego cofnąć ani unieważnić.

Dlatego w tym roku 14 sierpnia nie spotkamy się na cmentarzach, lecz na placach i ulicach naszych miast – tam, gdzie Polacy i Ukraińcy żyją dzisiaj obok siebie i gdzie tworzą się nowe, jeszcze silniejsze więzi, które będą trwać przez pokolenia. Staniemy w przestrzeni publicznej razem, ramię przy ramieniu, by pokazać, że chcemy budować przyszłość na wzajemnym szacunku i życzliwości, a teraz będziemy trzymać się razem – aż do zwycięstwa.

Do akcji może się włączyć każdy, kto zechce zorganizować w swojej miejscowości wydarzenie, na które zaprosi Polaków i Ukraińców, pragnących spotkać się na kwadrans, by pokazać solidarność i wspólnie zaśpiewać Pieśń Braterstwa.

Zgłoszenia przyjmujemy do 9 sierpnia

Organizatorzy akcji


Płast Polska – Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce jest odpowiedzialna za część finansową realizacji klipu do “Pieśni Braterstwa” nagrywanej wspólnie przez ukraińskich i polskich artystów. Zainteresowanym wsparciem Płastu poniżej przekazujemy dane do wpłat na konto:

Płast – Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce, nr konta: 93 1600 1462 1891 2770 0000 0005 Tytułem “Darowizna na akcję Płomień Braterstwa”