14 sierpnia o godzinie 18:00 

w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze oraz inni członkowie lokalnych społeczności zapalają znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili naszego kraju przed Armią Czerwoną.
Ukraińska Republika Ludowa była w tych decydujących dniach jedynym prawdziwym sojusznikiem Polski – jedynym państwem, którego armia walczyła wraz z nami przeciwko bolszewickiej Rosji. Jej żołnierze fortyfikowali polskie miasta, bili się z bolszewikami w Galicji Wschodniej. Bez ich udziału w obronie Zamościa przed Konarmią Budionnego polskie zwycięstwo w tej wojnie byłoby zagrożone. Walczyli za wolną Polskę do końca – aż do momentu, kiedy sami Polacy musieli ich rozbroić i internować na mocy porozumień z Rygi. Na wolną Ukrainę musieli czekać jeszcze ponad 70 lat. 


W przeddzień rocznicy zwycięskiej dla Polski bitwy warszawskiej oddajemy hołd naszym sojusznikom, którzy nie opuścili nas w godzinie najtrudniejszej próby. 

Uczestnicy akcji otrzymują pamiątkowe metalowe odznaki “Płomień Braterstwa” przeznaczone do bezterminowego noszenia na patce prawej kieszeni munduru.Do udziału w akcji zaproszone są wszystkie jednostki harcerskie (również spoza ruchu PRO), a także zespoły młodzieży nienależącej do harcerstwa.

Pobierz broszurę informacyjną w języku polskim

Pobierz broszurę informacyjną w języku ukraińskim

Zgłoś się do udziału w akcji: formularz.

Termin zgłoszeń upływa 14 kwietnia 2020 r.