#Wyspiański150


#Wyspiański150

15 stycznia 1869 roku urodził się Stanisław Wyspiański. Człowiek wielu talentów, który niepodważalnie wpisał się do historii jako jeden z największych polskich artystów. Dramaturg, malarz, architekt, historyk, grafik, znawca teatru. Wszystkim znany jako autor jednego z najważniejszych dla literatury polskiej dramatu – “Wesela”. Jednak jego wkład do polskiej kultury był znacznie większy. Wyspiański stworzył wiele dramatów, w których w specyficzny dla siebie sposób polemizował z narodową historią. Samodzielnie projektował wszystkie scenografie do swoich przedstawień, a Mickiewiczowskie “Dziady” w jego adaptacji wystawiane były na deskach teatrów całej Polski przez blisko 20 lat.
Z okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego przygotowaliśmy dla Was specjalne zadanie.

Na przełomie XIX i XX wieku w Europie powstał trend odkrywania na nowo kultury i sztuki państw. W Polsce znamy go dziś jako Młodą Polskę. Pokolenie młodych artystów uciekało z miast na wieś, by tam szukać inspiracji. Tak rozpoczął się okres chłopomani, czyli uwielbienia chłopskiego, prostego życia, otoczonego naturą, autentycznością i szczęściem.

Dziś zachęcamy, abyście to Wy odkryli na nowo kulturę i sztukę swoich regionów. Skupcie się na języku, wzornictwie i sztukach plastycznych. Czasem własna historia potrafi zaskoczyć. Wyniki swoich poszukiwań zaprezentujcie szerszemu gronu.

Zajrzyjcie do broszury, aby poznać więcej informacji i wskazówek.

Prowadzicie gromadę zuchową? Mamy dla Was kilka wskazówek, jak możecie wykorzystać #Wyspiański150 w pracy ze swoimi podopiecznymi.